Woda stanowi większą część naszego ciała. W dzieciństwie ta wartość jest bardzo wysoka a im człowiek starszy tym tej wody jest mniej. Jednak i tak jest ona niezwykle ważna i jest jej dużo. Oprócz tego, że woda znajduje się w naszym ciele to część wody jest codziennie zużywana do procesów fizjologicznych. Z reguły potrzebujemy średnio 1,5 litra wody dziennie. Dokładnie ta proporcja wygląda tak, że na 1 kg ciała przypada 30ml wody. Zatem osoba ważąca 60 kg powinna wypić 1,8 litra, a ktoś ważący 90 kg powinien tej wody wypić 2,7 litra!

Jakie są choroby wynikające z braku wodu


Brak wody oznacza problem. To tak jak z samochodem - jeśli nie damy smarowania zacznie się zacierać. Organizm w pierwszej kolejności przestanie nawadniać narządy lub raczej miejsca najmniej potrzebne do życia, takie jak stawy, żołądek, woreczek żółciowy, układ limfatyczny, jelita. Chroni tym narządy najważniejsze, czyli mózg, wątrobę, nerki, serce i płuca. Z czasem zaczyna także brakować wody w samej krwi i pojawiają się problemy z krążeniem, żylakami, nadciśnieniem. Zatem jeśli nie pijemy dziennie odpowiedniej ilości wody to mogą pojawiać się u nas kamienie żółciowe, blokady limfy, częste stany zapalne, stany zapalne tkanki łącznej, bóle i stany zapalne stawów, zwyrodnienia stawów, bóle żołądka. Woda jest także potrzebna do nawodnienia mas kałowych i prawidłowego wypróżniania - jej brak może skutkować zaparciami. Spotyka się osoby, które cierpią migrenę, nie mającą konkretnego pochodzenia. Wówczas prawidłowe nawodnienie organizmu ze szczyptą soli himalajskiej rozwiązuje problem.

Czy woda to też inne napoje?


Mówiąc woda mamy na myśli wodę, a nie herbatę , colę czy kawę. Woda to woda. Kiedyś uważano, że wodę zastępuje także zupa i właśnie inne napije typu herbata, współcześnie twierdzi się, że nic nie zastąpi wody i że inne napoje nie wliczają się w dzienny bilans wody. Warto także dodać, że napoje typu cola raczej działają niekorzystanie na organizm z uwagi na bardzo silnie kwaśny odczyn ph. Zbyt duża ilość produktów zakwaszających powoduje zlepienie się krwinek czerwonych i utrudnia dotlenianie a wówczas musimy wypić dużo więcej wody, by doprowadzić organizm do równowagi. Według niektórych źródeł, jedną szklankę coli można wyrównać 8 szklankami wody! Podobnie działa kawa. Tu jednak wystarczą dwie szklanki wody. Natomiast jeśli ktoś pije dziennie 5-6 kaw to nie może się dziwić, że ma zaparcia, bóle głowy czy nadciśnienie.

Badanie żywej kropli krwi


Chcąc sprawdzić, jak wygląda nawodnienie krwi w naszym orgiazmie warto wykonać mikroskopowe badanie żywej kropli krwi. Polega ono na pobraniu z palca kropelki krwi i jej obserwacji pod mikroskopem od razu po pobraniu. Daje to nieocenione i nieosiągalne w żadnym innym badaniu informacje, mówiące właśnie o tym, czy krew jest dobrze nawodniona i w jakim stanie są krwinki czerwone, np czy są posklejane czy nie. Takie badanie można wykonać w naszym gabinecie. Polecamy je wykonywać także profilaktycznie, ponieważ nie zawsze od razu czujemy dolegliwości podczas, gdy problem stopniowo się rozwija. W badaniu widać także zakażenia pasożytami i grzybami, które często są podstawą wielu chorób, takich jak np. alergie, przewlekłe zmęczenie, problemy z zatokami czy układem pokarmowym. Razem z niedostatecznym nawadnianiem organizmu może to prowadzić do bardzo poważnych problemów.

Powrót do góry